Вътрешна Диверсификация при инвестицията в злато

You are currently viewing Вътрешна Диверсификация при инвестицията в злато

Какво е вътрешната диверсификация при инвестицията в злато? Защо е нужна тя? Видове диверсификация – вертикална/ хоризонтална/ според очакваното местоживеене.

 

Както инвеститорите имат различни активи в портфейлите си, така те могат и е добре да диверсифицират инвестицията си в злато. В тази статия ще обясня защо тази диверсификация е полезна и как можете да се възползвате от един широко диверсифициран портфейл.

Трите основни фактора, които имат значение за инвестицията, са ликвидността, делимостта спрямо индивидуалния обем на инвеститора и цената, на която купувате. Диверсификацията е четвърти фактор, който, макар и по-маловажен, може да даде предимство на всеки един портфейл в злато.

Диверсификацията бива хоризонтална, вертикална и според очакваното местоживеене.

  1. Хоризонтална диверсификация 

Хоризонталната диверсификация е подбор на различни еднакво ликвидни златни продукти, в един и същ клас делимост (еднакъв или сходен грамаж) спрямо индивидуалния обем на инвеститора със сходни към момента цени.

Пример 1:

Даден инвеститор има 50 000 лв., които смята да инвестира еднократно. Той попада в клас средно голям инвеститор, за когото най-подходящи са едноунциевите продукти като делимост.

Изборът при него се свежда до следните златни унции на снимките долу, които са еднакво ликвидни, имат една и съща делимост (грамаж чисто злато), но са на различни цени. Това, което забелязваме, е, че цените на два от продуктите Американско Бъфало и Американски Орел, макар и еднакво ликвидни и делими с другите едноунциеви монети, са по-високи. Защо? Защото доставните им цени са по- високи към дилъра към дадения момент. Накратко, тези два продукта не са оптимални за инвестиция към момента. В бъдеще може и да са. Защо дилърът работи с тях? Защото някои инвеститори държат да получат точно тях, което, макар и не напълно рационално инвестиционно решение, е въпрос на личен избор.

След като сме премахнали двете най-скъпи монети от подбора, остава да видим какво се случва с останалите шест продукта. Разликите между тях са значително по-малки. Разликата между най-евтиния от оставащите продукти и най-скъпия, в случая – кюлче от 1 toz. чисто злато Valcambi и Британия със същия грамаж е 0.9 % ( 3345/3313=1.009 ). Разликата между Кленов Лист и Кенгуру е 0.2 % ( 3337/3329= 1.002 ).

При тези минимални разлики за инвеститора е по-добре да диверсифицира между различните едноунциеви продукти вместо да вземе само един продукт. Защо? Защото, когато реши да продава някой ден част от инвестицията, а не цялата, което е много често срещан случай, то той няма представа коя от дадените унции ще изкупува най-добре. Цените на покупка също варират, поради редица субективни фактори – проблем с дадена рафинерия или монетен двор, закъсняващи доставки, прекомерно търсене на даден продукт за сметка на други продукти и пр., които водят до това, че дилърът е склонен към този момент да плати по-висока цена за даден продукт спрямо друг, макар и двата да са еднакво ликвидни и с еднакво тегло.

Към момента на писане на тази статия, поръчките на 50 гр. кюлчета Valcambi се изпълняват твърде бавно и съответно ние чакаме със седмици, за да ги получим. За да можем да компенсираме това, цените за изкупуване на 50 гр. кюлчета са значително по-високи от тези за 100 гр. и едноунциеви монети и кюлчета. Защо? Защото инвеститорът би ни ги осигурил веднага без да чакаме 2-3 седмици производство и доставка. Това няма винаги да е така, но в момента е. Ако Вие имате богато диверсифициран портфейл и Ви трябва да продадете част от него, логично е да продадете тях. Но, ако сте взели само 100 гр. кюлчета или само Кругерранди, то не бихте имали избор какво да продадете.

Самият пример с цените за обратно изкупуване на Орела и Бизона към дадения момент е показателен. Никой не би могъл да знае преди години, че тези две монети биха се продавали значително по-скъпо от Американския Монетен Двор към дилърите днес и съответно да се изкупуват от нас по-скъпо обратно от инвеститори. Ако Вие имахте Орли и Бизони в момента, които до 2019 сте купили на цени еквивалентни на тези на останалите стандартни унции, то днес Вие можехте да ги продадете по-скъпо. Ако разбира се сте ги купили. Ако сте държали само на Филхармонии или Кенгурута примерно и не сте имали никаква вътрешна диверсификация, то днес не бихте имали избор какво да продадете на по-добра цена.

Пример 2: 

Даден инвеститор системно инвестира в злато по 700-900 лв. всеки месец. Той попада в клас малък инвеститор. За него подходящи са 20 Франкови монети и Суверени. Какво да избере?

От снимката веднага се вижда, че 20 Франка Вренели към дадения момент са по-скъпи от 20 Франка Наполеон и Мариана. Това не винаги е така, а непрекъснато се променя според международните и местните пазари. В друг момент може да е точно обратното. В конкретния момент най-добре е да се закупи най-евтината 20 франкова монета, независимо от вида на същата. Мариана, Наполеон, Серес, Гениус, Леополд. Умберто, 8 Форинта, Тунис, Вренели – реално няма значение. Това са монети, чиито цени зависят силно от вторичния пазар в големи обеми по света и цените им непрестанно варират една спрямо друга.

Нека сега сравним 20 Франка със Суверени. 20 Франка Наполеон – 643 лв./ 5.81 гр. чисто злато= 110.67 лв/гр. Произволен суверен 820 лв./ 7.32 гр. чисто злато= 112.02 лв. за гр. Извод – към конкретния момент Суверените са по-малко налични на световните пазари, по-скъпи и съответно е по-добре да се вземе 20 Франка. В друг момент може да е точно обратното и Суверените да са по-евтини, което би значело, че ще са по-подходящи за инвестиция.

  1. Вертикална Диверсификация

Вертикалната диверсификация, за разлика от хоризонталната, е диверсификация според грамажа на продуктите, а не според вида им, при която инвеститорът следва правилото за делимост в класа си спрямо индивидуалния си обем, но взима и относително по-малък % от други класове продукти за различни нужди.

Пример: 

Даден по-едър инвеститор има 110 000 лв., които иска да инвестира в злато. Той правилно се е насочил към 100 гр. кюлчета Valcambi. Напълно ликвидни в БГ и по света и достатъчно делими на 10 части спрямо неговия обем на инвестиция. Не би имал делимост и ликвидност, ако бе избрал разфасовка от 1 кг. кюлче, което не се изкупува добре на БГ пазара и не може да се дели, а трябва да се продаде наведнъж. При все това, инвеститорът може да направи вертикална диверсификация по следния начин. Вместо да вземе 10 кюлчета от 100 гр., той може да вземе за същата сума:

(~ 70 %) 7 х 100 гр. кюлчета

(~ 20 %) 6 x 1 toz. Различни едноунциеви монети

(~ 10 %) 12-15 бр. 20 Франкови Монети и/или Суверени

С първите 70% от инвестицията си той си осигурява оптимална цена с най-големия смислен продукт в мажоритарната част от обема си. При вторите 20% той получава 3 пъти по-голяма делимост на цена 1- 1.5% средно повече спрямо стограмовите кюлчета, но ако му трябват някакви инцидентни по-дребни суми, няма да има нужда да продаде цяло 100 грамово кюлче. С последните 10% от инвестицията инвеститорът се сдобива са още по-голяма делимост за обслужване на непосредствени дребни нужди.

Методът на вертикална диверсификация може да се приложи освен при едри, така и при дребни и малки инвеститори, независимо дали те инвестират системно, или само веднъж-два пъти. Често малките и средните започват по обратния ред. Първо стартират с по-дребни продукти и когато акумулират по-големи количества, започват с по-едри продукти.

  1. Диверсификация спрямо очакваното местоживеене

 

България отдавна не е изолирана страна и мнозина българи вече живеят или плануват да живеят някъде по света. Често някои от тях живеят тук и другаде по света едновременно. Имаме множество клиенти, които искат да бъдат сигурни, че продуктите им ще са ликвидни еднакво на местата, на които ще пребивават и няма да имат проблеми с ликвидирането им. Това води до диверсификация спрямо очакваемата продажба на друго място по света.

Как да знаем къде какво трябва да притежаваме?

  1. Кюлчета

Ако смятате да живеете на друго място, то погледнете официалните дилъри на злато с кои рафинерии търгуват локално и търсете тях. Наскоро имах познат, който живее във Версай, Франция и същевременно може и очаква някога да се прибере в България и ме попита са съвет, дали Valcambi са добър избор за двете места. Посъветвах го точно това – погледни кои рафинерии се търгуват около Версай и ще разбереш. След проучване се разбра, че най-предпочитаната рафинерия в околността е Metalor, която обаче не е добре представена в България и е слабо ликвидна тук. Обратното, била и ликвидна Valcambi в България и във Франция, като цяло, тя не е особено популярна във Версай. Насочих го към 20 Франкови монети, които са ликвидни и на двете места безпроблемно. Дори във Франция може да ги купи малко по-евтино, а в България да ги продаде малко по-скъпо.

NB: Разбира се, тук е много важно да не се прави аматьорската грешка да се купуват брандирани продукти на разни търговци, с каквито за съжаление се напълни БГ пазарът в опит за по-висока печалба. Брандирани с логото кюлчета на местни дилъри са нищо повече от злато за материал в България и особено в Западна Европа, където нивата на изкупуване на злато за материал са много по-ниски от тези тук, а именно достигат 20-30-40 % под борса на определени места, вместо около борсовите нива, които ще получите за ликвидна рафинерия. Просто ще си изгубите спестяванията.

  1. Монети 

За живеещите или очакващите да живеят в САЩ най-подходящите монети са Американският Орел, Бъфало, Канадски Кленов Лист, Мексиканско Песо и Кругерранд. Това са основните продукти там. Били и световноизвестни, Филхармонията, Кенгуруто и Британията са по-слабо представени локално и е възможно да не са оптималният избор за Северна Америка.

На Острова за предпочитане са монетите Британия и Суверени. Освен че са местни, са и освободени от данък печалба.

За Гърция Ви трябват Суверени и буквално нищо друго. Поради исторически причини там Суверенът се търгува в пъти повече от всички други монети и кюлчета.

За Сърбия се пригответе с Дукати. Поради традиционните връзки на страната с Австро-Унгарската империя, сърбите акцентират основно на Дукатите.

За Арабския Свят работа ще Ви свършат суверените.

На огромни пазари като турския, немския, австрийския почти всички рафинерии и монетни дворове имат безпроблемна ликвидност. На такива пазари дори и големите разфасовки, като тези от 500 гр. и 1 кг, както и летите кюлчета, които не са особено ликвидни в България, имат безпроблемна ликвидност.

Често ще видите статии и реклами, които ще Ви наведат към покупката на един или друг продукт, понеже даден дилър иска да продава повече от него. Реалността е, че добре диверсифициран портфейл от ликвидни продукти винаги е за предпочитане пред това да имате само Кленови Листа, само Филхармонии, само Суверени или само 50 грамови златни кюлчета.

Успешна и разнообразна инвестиция!

Поздрави,

Крум Атанасов

*Тази статия няма за цел да даде инвестиционен съвет. Тя представлява лично мнение, изградено на дългогодишен опит в сферата на търговия с инвестиционно злато.

Всичко за инвестицията във физическо злато четете и обсъждайте в нашия Форум.

Вашият коментар